Отстраняване на кожни образувания е вид интервенция, водеща до премахване на определен участък от кожата за отстраняване на появилите се върху нея лезии. Кожните образувания могат да бъдат от различен произход, вид и степен на риск. Премахването на кожни образувания се извършва по медицински показания, с цел превенция или по естетични съображения.
Кожните образувания са широко разпространени сред хора на всякаква възраст. Условно тези образувания се разделят на доброкачествени и злокачествени. Единствено след дерматологичен преглед може да се определи към кой раздел спада вашето образувание. Човек може да има различни по вид кожни образувания, сред които бенки, фиброми, брадавици, хемангиоми, себорейни кератози и др. В повечето случаи кожните бразувания са доброкачествени и не носят риск за здравето на човек, но могат да създават дискомфорт и да повлияят на външният вид. Естетичната медицина позволява премахване на редица кожни образувания с различни методи.
Злокачествените и съмнителни кожни образувания трябва да бъдат премахнати, за да се предотврати развитието на кожно раково заболяване. Ракът на кожата – меланома, е едно от най- злокачествените заболявания в световен мащаб. Препоръчително е всяка година да посещавате дерматолог, с цел консултация на всички образувания.
Съществуват различни методи за премахване на кожните образувания. Методът по който ще бъде премахнато вашето образувание, се определя след консултация. Различните методи включват:
Хирургично отстраняване – ексцизия, на кожни образувания. Образуванията които най-често се премахват чрез ексцизия са определени видове бенки, атероми, кисти и др. Ексцизията се извършва след първоначално обезболяване на зоната чрез инжектиране на анестетик, след което образуванието се отстранява. Това изисква необходимото постоперативно възстановяване.
Електрокоагулация – Електрокоагулацията работи чрез концентрирана електрическа енергия на малка площ, за да се генерира температура, която третира определеният участък. Фиброми, хемагиоми, плоски брадавици, себорейни кератози, най-често се отстраняват посредством електрогоагулация.
Криотерапия с течен азот – При тази терапия се причинява некроза на тъканите чрез замразяване с втечнен при много ниска температура азот, достига се температура от минус 196 градуса по Целзий. При този метод може да има необходимост от повече процедури, като между тях трябва да има минимум 1 седмица отстояние. По време на процедурата можа да има лека моментна търпима болка. Целта е третираното място да се втвърди и образуванието да падне само. С течен азот най-често се премахват фиброми, брадавици, кератози.
Коагулация с СО2 лазер – Премахването на кожни образувания с аблативен лазер се случва посредством термична енергия, която не засяга околната здрава тъкан, което значително намалява риска от образуването на белег. Ограниченият топлинен ефект води до минимален еритем /зачервяване/ и дискомфорт след третиране Определени видове образувания като определени бенки, фиброми, себацейни невуси могат да бъдат премахнати с аблативния лазер.
Премахване с различните видове органични киселини – някои видове образувания се премахват успешно с този метод. Използват следните киселини: трихлорооцетна,мравчена, салицилова или гликолова. Недостатъците са, че са необходими повече от една процедури, като между тях трябва да има минимум 1 седмица отстояние. Резултатите не са гарантирани, а самото третиране е бавно и болезнено. Възможни са и рецидиви.
В зависимост от спецификите на образуванието, мястото, което засягат и използвания метод за премахването им може да остане или да не остане белег след манипулацията. Строго индивидуално е при всеки пациент.
Намерете ни
DR NAYDENOVA | AESTHETIC AND DERMATHOLOGY
+359 899 893 620
office@drnaydenova.com
София, улица. Зайчар 117
Понеделник – Неделя.
10:00 – 18:00 ч.
Полезни Връзки